התאוששות מאסון

עסקים מונעי נתונים הפועלים על מידע, שנצבר לעתים קרובות במשך שנים רבות, יהיו בבעיה גדולה אם יפגעו מאובדן נתונים גדול. רוב הסיכויים, שלמערכות המידע שתלויות מאוד בנתונים שלהם ייקח הרבה זמן לחדש את הפעילות , כאשר התאוששות מאסון יכולה להיות גם חלקית.

לכן, הימנעות מאובדן נתונים על ידי תכנון לתרחיש הגרוע ביותר והיערכות נכונה תעזור לכם בהליך.

מהי התאוששות מאסון?

לפי הסבר פשוט, התאוששות מאסון היא הפעולות שעסק חייב לנקוט מיד לאחר שסבל מאובדן נתונים גדול שמשפיע על הפעילות. זה כולל כללי מדיניות, כלים ונהלים שנועדו לאפשר לעסק לשחזר ולחדש את הפעילות של טכנולוגיות, תשתיות ומערכות חיוניות בעקבות אסון.

תכנון התאוששות התפתח לצד טכנולוגיית שירותי אבטחת מידע, כאשר ארגונים החלו להכיר בתלותם במערכות מחשב. ככל שהשימוש באחסון ועיבוד נתונים מקוונים גדל, עסקים הפכו יותר ויותר תלויים בזמינות מערכות ה-IT שלהם.

בשל אותה מגמה מתמשכת של תלות בנתונים כיום, החשיבות של ההתאוששות הפכה לגדולה מתמיד.

אסון יכול להיות טבעי כמו שיטפונות, הוריקנים ורעידות אדמה או מעשה ידי אדם כמו כשלים בתשתית, טרור ובאגים קריטיים או התקפות סייבר. בעוד שאי אפשר למנוע אסונות טבע, ניהול הסיכונים על ידי הימנעות ממצבים מועדים לפורענות והיערכות עם תכנון טוב יכול להקל על ההשפעה.

במקרה של אסונות מעשה ידי אדם, צעדי מנע כמו ניטור, בדיקות ותכנון הפחתת ערך הם בעלי ערך רב עבור המשכיות עסקית תקינה של הארגון שלכם. 

התאוששות מאסון

התאוששות מאסון – תכננו קדימה

תכנון התאוששות מאסון דורש הבנה טובה של החלקים הטכנולוגיים הרבים של העסק שלכם. חלק מהגורמים שתצטרכו לקחת בחשבון כוללים את גודל החברה, מבני ניהול, מסגרות רגולטוריות, טכנולוגיות משומשות ועוד. בדרך כלל ניתן לסווג אמצעי בקרת התאוששות לשלוש קטגוריות:

 • אמצעי מניעה, שמטרתם למנוע התרחשות של אירוע.
 • אמצעי ניתור, פעולות שנועדו לזהות או לגלות אירועים לא רצויים.
 • אמצעי תיקון, הכוללים את השלבים הדרושים לתיקון או שחזור המערכות המושפעות.

הרבה מההיקף והעלות של ההתאוששות יהיו תלויים בתהליכים העסקיים שלכם.

הערכה ותכנון מדוקדק של כל אסון אפשרי ייקח זמן ומאמץ. עם זאת, יישום תכנון הוליסטי לפני אסון יהיה בעל תועלת רבה יותר בטווח הארוך, ואולי יציל את העסק שלכם מהתרחיש הגרוע ביותר.

תכנון התאוששות מאסון צריך לכלול לפחות את ההליכים הבאים:

 • ניתוח ההשפעות הפוטנציאליות על העסק שלכם
 • זיהוי נקודות תורפה באמצעות הערכת סיכונים
 • החלטה על הפעולות המיידיות בהתאם לפגיעות
 • קביעת תוכניות לפעולות ביניים
 • פיתוח תוכניות לפעולות ארוכות טווח
 • בדוק כל קטגוריית פגיעות רחבה יותר וחזור על פי הצורך

תכנון התאוששות מאסון כתהליך הוא מאוד מכוון מטרה.

תוכנית שתמומש במלואה תתווה שיטות למזער את ההפרעה הראשונית לפעילות רגילה וכן תגביל את היקף ההפרעה או הנזק. היא צריכה לקבוע מראש אמצעי פעולה חלופיים כדי לצמצם עוד יותר את ההשפעה הכלכלית שעלולה להיות לשיבוש גדול.

כל הצוות צריך להיות מאומן על נהלי חירום אלה כדי לאפשר תגובה מהירה לאסון מכל סוג שהוא. לבסוף, התוכנית צריכה לספק תהליך מבוסס לשחזור הנתונים. 

אפשרויות אבטחת מידע

היבט אחד של התאוששות מאסון מתמקד בהגנה על נתונים. למרבה המזל, תשתית מחשוב ענן מספקת אפשרויות רבות להגנה על נתונים. הגישה המודרנית יותר להגנה על נתונים מגיעה בשימוש במערכות זמינות גבוהה.

אחזקת נתונים והעתקי מערכות מחוץ לאתר מאפשרת גישה רציפה למערכות ולנתונים, גם לאחר אסון. סוג זה של הגדרות גם מעניק גמישות נוספת בשינוי קנה מידה אופקי של המערכת.

 • מגיני מתח הממזערים את ההשפעה של תנודות באספקת החשמל על ציוד אלקטרוני עדין מספקים כוח אל פסק ומחוללי גיבוי בכל מרכז נתונים כדי לשמור על מערכות פעילות במקרה של הפסקת חשמל.
 • מערכות למניעת שריפות כגון אזעקות ושיטות כיבוי אש אוטומטיות. 
 • גישה פיזית מוגבלת למתקני מרכז הנתונים ואמצעי אבטחה למניעת חדירות.

במקרים מסוימים, עסקים עשויים לבחור להשתמש בספק שחזור מאסון במיקור חוץ כדי להקצות אתר ומערכות המתנה במקום להשתמש במתקנים מרוחקים משלהם. אלה גם מופעלים יותר ויותר באמצעות ספקי ענן.

לכן, התאוששות מאסון כשירות, היא אחת מתכונות האבטחה שמעניק מחשוב ענן של חברת יזמקו, בעזרתו אתם תוכלו להרגיש בטוחים בכל אסון שיכול להתרחש, כאשר חברת 'יזמקו' דואגת לספק עבורכם את תוכניות התאוששות מאסון מעדכניות והמתקדמות ביותר. 

התאוששות מאסון – שאלות ותשובות

 1. מה הן היתרונות בתוכנית התאוששות מאסון?

הבנת הדרישות להתאוששות מאסון של העסק שלכם תאפשר לכם להעריך את טווחי הזמן להתאוששות באופן ריאלי. תוכנית התאוששות טובה יכולה למזער הן את זמן ההשבתה והן את אובדן הנתונים, בעוד שמערכת מתקדמת בזמינות גבוהה והגנה על נתונים יכולים להפחית אסון לחלוטין.

 1. מה הם האסונות שעבורם תופעל תוכנית התאוששות מאסון?

כל אסון, החל מתרסקת שרת ועד וירוס כופר או צורה אחרת של מתקפת סייבר עלולים להתרחש בכל עת, נכללים תחת קטגורית האסונות מבוצעים בידי אדם. בנוסף נכללים אסונות גם אסונות טבע כמו שיטפונות, מכת ברק ועוד.

cropped-logo
יזמקו שירותי מחשוב לעסקים

יזמקו פרו היא חברה מובילה בתחום שירותי מחשוב לעסקים בישראל. החברה פועלת משנת 1972 ומעניקה מגוון רחב של שירותים, החל מתמיכה שוטפת ועד לפרויקטים מורכבים. צוות החברה כולל אנשי מקצוע מוסמכים ומנוסים, בעלי ידע וניסיון רב בתחום המחשוב. החברה חרטה על דגלה מתן שירות איכותי ומקצועי, תוך התאמה לצרכים הייחודיים של כל לקוח.

שתפו את המאמר לאדם שחייב לקרוא:

איומי סייבר

איך תתגוננו נכון מפני איומי סייבר ותשמרו על הנתונים הרגישים של הארגון? העולם שלנו בנוי על תקשורת מתמדת, כאשר הטכנולוגיה שמסייעת לנו להיות כל רגע

למאמר המלא »
firewall ארגוני

firewall ארגוני

firewall ארגוני – שומר הסף הדיגיטלי חומת האש הארגונית מהווה את הבסיס של ההגנה בתחום המשתנה ללא הרף של אבטחת סייבר, ומגינה על חברות מפני

למאמר המלא »
מתקפת vishing

מתקפת vishing

חשפו את האיום: ההבנה מה עומד מאחורי מתקפת vishing בעידן שבו הטכנולוגיה השתלבה עמוקות בחיי היומיום שלנו, האיומים הדיגיטליים ממשיכים להתפתח, כשפושעי סייבר ממציאים שיטות

למאמר המלא »
לקביעת פגישת ייעוץ ללא עלות!
פתיחת קריאת שירות
הכניסו פרטים ונשוב בהקדם
יש שאלה?
צרו קשר
הכניסו פרטים ונשוב בהקדם